Дональд Трамп готовий вдруге поспіль очолити США, і цього разу, вплив президентства Трампа на індустрію реклами схоже буде значно глибшим ніж за минулої каденції.
Директори з маркетингу
Маркетологів чекає крутий підйом. Підтримка Трампа в опитуваннях відображає ключовий момент у культурних війнах, коли консерватори виступають проти таких проблем, як видимість трансгендерів і права на аборти. Директори з маркетингу, які бажають підвищити цінність власного бренду, втручалися в ці суперечливі дебати, переконані, що включення цих тем може підвищити їхню присутність на ринку. Іноді це спрацьовувало, іноді ні.
Трамп пообіцяв вести війну з так званою «культурою пробудження», якщо він поверне Білий дім, пообіцявши використовувати федеральну владу для змін в системі освіти, охорони здоров’я та поліції. Щоб оцінити вплив цієї війни на рекламу, слід уважно стежити за його новим союзником та власником X, Ілоном Маском і його позовом проти Всесвітньої федерації рекламодавців. Наслідки цього процесу будуть показовими.
Новинні ЗМІ
У 2016 році стосунки Трампа та основних новинних ЗМІ були хаотичною сумішшю синергії та суперечок. Його суперечливі витівки забезпечували величезний трафік для новинних видань, але при цьому в пресі тодішнього президента виставляли в негативному світлі. У відповідь Трамп називав пресу «фейковими новинами» та «ворогом народу». Зусилля його адміністрації делегітимізувати критичні репортажі викликали серйозну тривогу щодо основ демократії в США.
Тепер же Трамп має намір посилити тиск на новинні ЗМІ. Він вже продемонстрував вміння контролювати інформаційний фон за допомогою залякування. Минулого року він пообіцяв «повернути агентства FCC і FTC під владу президента», поставивши під загрозу їхню незалежність. Трамп уже чинить тиск на регуляторні органи, щоб вони перевіряли злиття ЗМІ, зокрема спонукаючи Міністерство юстиції розслідувати придбання Time Warner компанією AT&T. Очевидно конфронтація продовжиться.
Платформи
Як і у випадку ЗМІ, відносини Трампа з великими платформами, такими як Alphabet і Meta, були досить прохолодними. У вересні він погрожував Google судовим переслідуванням за показ «поганих історій» про нього. Через кілька тижнів він заявив, що Google почав ставитись до нього «набагато краще». Він навіть припустив можливість не допустити розколу Google, що намагається зробити Міністерство юстиції адміністрації Байдена.
Однією з платформ (крім X, що належить Маску, звичайно), яка, ймовірно, зможе зітхнути з полегшенням після перемоги Трампа, стане TikTok. Через чотири роки після того, як його назвали найбільшою загрозою національній безпеці, TikTok знову отримав надію на виживання в США. Трамп уже дав зрозуміти, що не буде забороняти додаток для коротких відео, який згідно з новим законодавством повинен розірвати відносини зі своїм китайським власником ByteDance, до січня. Однак, заблокувати виконання цього закону буде непросто; Трампу, можливо, доведеться перешкодити Міністерству юстиції вживати відповідних дій щодо цього.
Генеративний ШІ
Що стосується технологій, найбільш значущою на найближчі роки стане очевидно штучний інтелект і новий президент просто не може ігнорувати масштабні зміни, які він уже вносить в економіку. Трамп пообіцяв скасувати виконавчий указ президента Джо Байдена щодо ШІ, який сприяє управлінню, конкуренції та заходам безпеки.
Він і його команда стверджують, що скасування цих правил дасть поштовх інноваціям, які ґрунтуються на свободі слова та прогресі, підкреслюючи перевагу економічного потенціалу штучного інтелекту над суспільними ризиками.
Угоди зі злиття та поглинання
В контексті укладання угод зі злиття та поглинання в індустрії маркетингу та реклами, поки що суттєвих змін не очікується. Трамп навряд чи почне щось серйозно змінювати в цьому напрямі, принаймні на цей момент. Власники великих компаній, як правило, дивляться на ці зміни просто: зміни в керівництві країни можуть суттєво вплинути на укладання угод, але поки що ці наслідки не відчуються, та й мало що можна зробити, щоб підготуватись, чи адаптуватися, тому тут поки що без особливих змін.
В довгостроковій перспективі можливість укладання угод є значно менш певною. Ця невизначеність виникає не через обіцянки Трампа знизити корпоративні податки та обмежити регулювання, а потенційна непередбачуваність політики старого-нового президента, можливі торгівельні війни, протекціонізм та інфляційний тиск неминуче вплинуть на динаміку угод зі злиття та поглинання.